آشنایی با مراحل اجرایی طرح نسیم حیات

دوره‌ی مجازی

مرحله شرح فرآیند توضیحات
۱ ثبت‌نام اولیه سایت نسیم حیات ⇐ ثبت‌نام دوره آموزشی ⇐ انتخاب دوره ⇐ مطالعه و تأیید آیین‌نامه آموزشی ⇐ تکمیل دقیق فرم ثبت‌نام و ارسال آن

تذکر: پذیرش و یا عدم پذیرش منوط به اطلاعاتی است که در فرم ثبت‌نام لحاظ شده است. لذا به فرم‌های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۲ اعلام نظر معاونت آموزش اعلام پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی که طی ۴۸ ساعت از طریق صفحه کاربری متقاضی اطلاع داده می‌شود؛ در غیر این صورت، لازم است متقاضی با شماره ۰۹۱۰۹۶۱۴۲۳۷ تماس و از وضعیت ثبت‌نام خود اطلاع یابد.
۳ تماس از طرف آموزش توجیه نحوه آموزش و چگونگی تکمیل و ارسال کاربرگ تحلیل محتوا در تماس مسئول واحد آموزش با متقاضی انجام خواهد شد.
۴ شروع آموزش دانش‌پژوه با ورود به صفحه کاربری و دریافت فایل جلسه اول از قسمت دانلود فایل جلسه و استماع و نکته‌برداری دقیق برنامه آموزش را شروع خواهد کرد. سپس با مراجعه به قسمت کاربرگ تحلیل و پاسخ‌گویی به سؤالات مورد نظر، کاربرگ را برای استادیار خود ذخیره و ارسال می‌نماید.
۵ برنامه آموزش ….. جلسه اول شرکت در دوره آموزشی تا جلسه ……….. رایگان است و بعد از آن باید برای ادامه آموزش، هزینه کامل پرداخت گردد.
۶ ارزیابی و نمره‌دهی کاربرگ‌ها توسط استادیار و به منظور کمک به فرآیند یادگیری و مشخص شدن نقاط قوت و ضعف دانش‌پژوه و راهنمایی او صورت خواهد گرفت.
۷ پرداخت هزینه آموزش بعد از تکمیل جلسه ……… متقاضی به صفحه پرداخت شهریه دوره آموزشی منتقل می‌شود و با پرداخت آنلاین هزینه، فایل‌های جلسات بعد به ترتیب برای ادامه آموزش فعال خواهد شد.
۸ ارسال «کاربرگ تکمیل شده تحلیل مباحث» به سایت ارسال کاربرگ فقط از طریق سایت امکان‌پذیر است که طبق تعهد متقاضی به صورت: هر ………… روز یک کاربرگ خواهد بود.
۹ ارائه گواهی پایان دوره بعد از پایان دوره­ی آموزشی برای دانش‌پژوهان موفق

 

دوره‌ی حضوری

مراحل اجرایی این طرح به شرح ذیل است:

  1. گزینش اعضای گروه‌های مطالعاتی:

الف) شرایط عمومی اعضای گروه‌های مطالعاتی عبارت است از:

  1. افراد باید از خواص انقلاب باشند.
  2. هم‌اکنون دارای حوزه تأثیر علمی، فرهنگی و یا مدیریتی باشند.
  3. در تقابل بین انقلاب اسلامی و تمدن غربی، درصدد جریان و سریان دادن اندیشه‌های انقلاب اسلامی در پدیده‌های عالم جدید باشند.

ب) افرادی که شرایط عمومی فوق را داشته باشند، بعد از گوش دادن به فایل‌های صوتی «توضیح محتوای طرح نسیم حیات» در صورت تمایل فرم ثبت‌نام و تعهد به شرکت منظم در برنامه‌های گروه مطالعاتی را تکمیل کرده و توسط مسئول حلقه مطالعاتی برای دفتر طرح در قم ارسال نمایند..

۲. تشکیل گروه مطالعاتی:

دفتر طرح بعد از دریافت فرم‌های ثبت‌نام و بررسی آن‌ها، به مسئول گروه نام افراد تأیید شده را اعلام و گروه مطالعاتی تشکیل می‌شود.

  1. برنامه‌ریزی اجرایی و اعلام زمان‌بندی مراحل اجرای طرح:

براساس برنامه ارائه شده از طرف دفتر طرح نسیم حیات در قم به مسئول گروه مطالعاتی برنامه زمان‌بندی شده اجرای طرح تنظیم و به افراد گروه اعلام می‌گردد.

توضیح ۱) ترتیب مطالعه آثار در بخش «برنامه‌ی مطالعاتی و شیوه‌ی اجرایی» مشخص شده است. در این دسته‌بندی، مقالاتی به دو دسته تقسیم‌بندی شده‌اند:

۱) مقالاتی که فقط نیاز به مطالعه دارند.

۲) مقالاتی که علاوه بر مطالعه نیاز به  مباحثه گروهی در جلسات حلقه مطالعاتی دارند.

توضیح ۲) جلسه کنترل مطالعه: برای اطمینان از کیفیت مطالعه، بعد از مطالعه چند مقاله یک جلسه توسط اعضاء برگزار و نتیجه مطالعات به صورت کنفرانس ارائه می گردد.

توضیح ۳) جلسه کنترل مباحثه: جلسات مباحثه گروهی با حضور تمامی اعضای حلقه مطالعاتی تشکیل می‌شود. در این جلسات ابتدا مقاله مورد مطالعه باید توسط یکی افراد به طور خلاصه کنفرانس داده می‌شود و بعد اعضای جلسه ضمن بحث و بررسی متن مقاله، سؤالات خود را مطرح می‌کنند و بقیه اعضاء در صورت توانایی به آن سؤالات پاسخ خواهند داد.

توضیح ۴) جلسه کارگاه آموزشی: معمولاً بعد از چند جلسه کنترل مطالعه و جلسه مباحثه گروهی، در برنامه اجرایی طرح یک کارگاه آموزشی که موضوع آن مرتبط با مقالات مطالعه شده­ی قبلی است، برگزار خواهد شد. تا ضمن مباحثه‌ی دقیق موضوعات آن کارگاه به سوالات و ابهاماتی که در طی مطالعه یا جلسات مباحثه گروهی به جواب درست و دقیق نرسیده توسط کارشناس طرح پاسخ داده شود و همچنین روند کار گروه مطالعاتی توسط کارشناس طرح ارزیابی گردد.

توضیح ۵) بسیاری از آثار شهید سید مرتضی آوینی در جلسات مختلفی با حضور دانشجویان و طلاب مورد نقد و بررسی و توضیح کارشناس قرار گرفته است. اعضای گروه‌های مطالعاتی برای تسهیل فهم و سرعت آن می‌توانند بعد از مطالعه هر مقاله و قبل از مباحثه گروهی، فایل صوتی نقد و بررسی و توضیح همان مقاله را گوش کنند.

همچنین بعضی از مقالات سید مرتضی آوینی به فیلم تبدیل شده‌اند مثل مقالات «انفجار اطلاعات» و «عالم هیچکاک» و «سینما مخاطب» که برای اعضای گروه‌ها قابل استفاده خواهد بود.

توضیح ۶) مقالات کتاب آینه جادو جلد ۲ که نقدهای سید مرتضی آوینی بر بسیاری از فیلم‌های سال‌های ۶۸ تا آخر ۷۱ است، به عنوان دوره آموزشی نقد فیلم در نظر گرفته شده است. شرکت در این دوره در پایان مرحله دوم طرح برای افراد گروه های مطالعاتی اختیاری است. این مقالات اگر بعد از دیدن فیلم‌های مربوط مطالعه شود، بهتر فهمیده خواهد شد. اگر بنا به دیدن فیلم‌هاست از خواندن این مقالات قبل از دیدن فیلم باید پرهیز کرد.

توضیح ۷) برای بعضی از گروه‌های مطالعاتی در استان‌های دور از قم، امکان هماهنگی قبلی برای برگزاری جلسات گروهی با حضور کارشناس طرح به طریق «تلفن کنفرانس» یا با استفاده از امکان ارتباط صوتی از طریق اینترنت، وجود دارد. در این صورت جلسه باید در مکانی برگزار شود که به خوبی امکان ارتباط صوتی اعضای جلسه با کارشناس طرح موجود باشد.