آیین­ نامه ­ی برگزاری دوره های­ آموزشی «نسیم حیات»

آشنایی با طرح آموزش مجازی نسیم حیات

مقدمه

 طرح مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی(ره) با عنوان «نسیم حیات» توسط مؤسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی اجرا می‌گردد. این طرح به صورت حضوری، در اغلب استان‌های کشور در قالب گروه‌های مطالعاتی ۱۰ الی ۲۰ نفره در حال اجرا است و با استقبال خوبی در چند سال برگزاری خود روبرو شده است.

دوره‌ی آموزش غیرحضوری نسیم حیات، از طریق آموزش مجازی، کار خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده و دایره‌ی مخاطبان این دوره را گسترده‌تر و شرایط را برای استفاده از تفکر سید شهیدان اهل قلم تسهیل نموده است.

ضرورت

شخص سید مرتضی آوینی از جهتی و مطالعه آثار ایشان از جهتی دیگر دارای اهمیت است. شهید آوینی به یک معنا نمونه­ انسانی است که تحت تأثیر انقلاب اسلامی متحول شده است؛ آثار ایشان محاکات این تحول است. البته چون تا حدودی با زبان اهل نظر (اهل حکمت و فلسفه) آشنا بودند، تجربه خود را با این زبان، محاکات کردند. خواندن این تجربه می­تواند کمک کند تا بفهمیم انقلاب اسلامی چگونه تحولی است و راه تحقق انقلاب در هر فرد یا جامعه چگونه است و چه ظرائفی دارد.

سید مرتضی آوینی از معدود کسانی است که تجربه انقلاب اسلامی را در تفصیل عالم جدید آورده است. یک به یک بحث می­کند که عالم جدید با انقلاب اسلامی چه نسبتی دارد. درباره نسبت نظام حکومتی در عالم جدید با انقلاب اسلامی یا حکومت دینی و یا درباره نسبت انسان در محیط انقلاب اسلامی و محیط غربی و تفاوت آن‌ها بحث می­کند. آوینی کسی است که در ۱۲ اثرش، هم مبانی دینی و انقلابی خود را بیان کرده و هم سعی نموده تا ماهیت انقلاب اسلامی را تبیین کند. آوینی چگونگی تأثیر این طرز تفکر در پدیده­های عالم جدید را از یک­سو تجربه، و از طرفی تدوین کرده و به ارث گذاشته است.

هدف

نسیم حیات، طرحی است که راه آموزش و تحقیق آثار سیدمرتضی آوینی را می‌نمایاند. هدف این طرح، پرورش فکری خواص انقلاب اسلامی است. یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به این منظور بررسی تحقیقی آثار سیدمرتضی آوینی به عنوان کسی که با نگاه به افق غایی انقلاب اسلامی از منظر حکمت، به شناخت غرب پرداخته و وضعیت فعلی ما را در برابر غرب تبیین نموده و آثار ارزشمندی را در حوزه مباحث نظری در موضوعات فرهنگ، ادب، سینما، هنر و مسائل خاص انقلاب اسلامی از خود باقی گذاشته است.

دوره‌های آموزشی

دوره‌های آموزشی شامل یک دوره‌ی عمومی و ۶ دوره‌ی تخصصی است. دوره‌ی عمومی معطوف به کلیت تفکر شهید آوینی و مسأله‌ی اساسی او، یعنی نسبت «انقلاب اسلامی و غرب» است؛ و آشنایی با فضای کلی بحث‌های تخصصی در بستر آن صورت می‌گیرد.

پس از آن، دوره‌های تخصصی شامل، «سینما»، «غرب‌شناسی»، «شعر و ادبیات»، «روشنفکری»، «هنرهای تجسمی» و «توسعه و مبانی تمدن غرب» می‌باشد.

ردیف عنوان دوره‌ی آموزشی تعداد مقالات حجم دوره (صفحه) تعداد جلسات
۱ دوره‌ی عمومی: انقلاب اسلامی و غرب ۲۱ ۲۱۱ ۱۶
۲ دوره‌ی تخصصی: سینما ۸ ۲۴۱ ۸
۳ دوره‌ی تخصصی: غرب‌شناسی ۴ ۱۲۷ ۴
۴ دوره‌ی تخصصی: شعر و ادبیات ۶ ۶۹ ۳
۵ دوره‌ی تخصصی: روشنفکری ۱۰ ۱۰۵
۶ دوره‌ی تخصصی: هنرهای تجسمی ۶ ۹۰
۷ دوره‌ی تخصصی: توسعه و مبانی تمدن غرب ۱۸ ۲۳۰

 

 

 

 

 

مرحله شرح فرآیند توضیحات
۱ ثبت‌نام اولیه

سایت نسیم حیات ⇐ ثبت‌نام دوره آموزشی ⇐ انتخاب دوره ⇐ مطالعه و تأیید آیین‌نامه آموزشی ⇐ تکمیل دقیق فرم ثبت‌نام و ارسال آن

تذکر: پذیرش و یا عدم پذیرش منوط به اطلاعاتی است که در فرم ثبت‌نام لحاظ شده است. لذا به فرم‌های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۲ اعلام نظر معاونت آموزش اعلام پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی که طی ۴۸ ساعت از طریق صفحه کاربری متقاضی اطلاع داده می‌شود؛ در غیر این صورت، لازم است متقاضی با شماره ۰۹۱۰۹۶۱۴۲۳۷ تماس و از وضعیت ثبت‌نام خود اطلاع یابد.
۳ تماس از طرف آموزش توجیه نحوه آموزش و چگونگی تکمیل و ارسال کاربرگ تحلیل محتوا در تماس مسئول واحد آموزش با متقاضی انجام خواهد شد.
۴ شروع آموزش دانش‌پژوه با ورود به صفحه کاربری و دریافت فایل متنی و صوتی جلسه اول از قسمت دانلود برنامه آموزش را شروع خواهد کرد. سپس با مراجعه به قسمت کاربرگ تحلیل و پاسخ‌گویی به سؤالات مورد نظر، کاربرگ را برای استادیار خود ذخیره و ارسال می‌نماید.
۵ برنامه آموزش شرکت در دوره آموزشی تا جلسه اول رایگان است و بعد از آن باید برای ادامه آموزش، هزینه کامل پرداخت گردد.
۶ ارزیابی و نمره‌دهی کاربرگ‌ها توسط استادیار و به منظور کمک به فرآیند یادگیری و مشخص شدن نقاط قوت و ضعف دانش‌پژوه و راهنمایی او صورت خواهد گرفت.
۷ پرداخت هزینه آموزش بعد از تکمیل جلسه اول متقاضی به صفحه پرداخت شهریه دوره آموزشی منتقل می‌شود و با پرداخت آنلاین هزینه، فایل‌های جلسات بعد به ترتیب برای ادامه آموزش فعال خواهد شد.
۸ ارسال «کاربرگ تکمیل­شده تحلیل مباحث» به سایت ارسال کاربرگ فقط از طریق سایت امکان‌پذیر است که طبق تعهد متقاضی به صورت: حداقل هر ۲ روز و حداکثر هر ۶ روز یک کاربرگ خواهد بود.
۹ ارائه گواهی پایان دوره بعد از پایان دوره­ی آموزشی برای دانش‌پژوهان موفق

فرآیند دوره های مجازی :

 

  1. شرایط ثبت نام در دوره ها :
  2. افراد باید از علاقه­مندان مباحث انقلاب اسلامی باشند.
  3. دارای تحصیلات حداقل لیسانس در غیر این صورت از فعالین فرهنگی و علمی باشند.
  4. در تقابل بین انقلاب اسلامی و تمدن غربی، درصدد جریان و سریان دادن اندیشه‌های انقلاب اسلامی در پدیده‌های عالم جدید باشند.
  5. دارا بودن سابقه فعالیت در عرصه های فرهنگی و علمی (مربی کانون های فرهنگی و تربیتی، مربی طرح صالحین، عضو فعال هیئات مذهبی، مدیران فرهنگی، دانشجویان و اعضاء مجموعه های فرهنگی دارای حوزه تاثیر)

فرآیند اجرایی دوره:

شرح فرآیند توضیحات مرحله
اعلام تمایل به ادامه دروه آموزشی در دوره  دوم با پرداخت هزینه آموزش پس از اتمام جلسه اول، صفحه پرداخت هزینه جلسه  دوم برای دانش پژوه نمایش داده شده و در صورت تمایل به ادامه دوره، پس از پرداخت هزینه، جلسه دوم را شروع خواهد کرد. ۱
تماس استاد یار به منظور توجیه نحوه تحلیل محتوا ۲
شروع آموزش با مطالعه متن مباحث متن مباحث بصورت pdf در پنل شخصی دانش پژوه جلسه به جلسه قابل مشاهده است و شرح صوتی مقالات هم جهت دانلود موجود است ۳
ارزیابی  و نمره دهی کاربرگ ها توسط استاد یار جهت مشخص شدن نقاط قوت و ضعف دانش پژوه و راهنمایی او توسط استادیار ۴
ارسال «کاربرگ تکمیل شده تحلیل مباحث» به سایت ارسال کاربرگ فقط از طریق سایت امکان پذیر می باشد که طبق انتخاب و تعهد متقاضی به صورت : حد اقل ۲ روز یک کار برگ و حد اکثر هر ۶ روز یک کاربرگ خواهد بود. ۵
ارائه گواهی پایان دوره بعد از پایان این دوره آموزشی  برای  دانش پژوهان موفق ۶

 

 

نحوه نمره دهی در دوره ها:

با توجه به اینکه نتیجه ارزیابی هر کاربرگ، آزمون این دوره محسوب می شود محاسبه نمره براساس جدول زیر صورت می گیرد:

ضریب نمره عنوان ردیف
۳ ۱۰۰ مسئله‌ی اصلی این مقالات چیست ۱
۱ ۱۰۰ چه موضوعاتی در مقالات طرح شدند؟ ۲
۲ ۱۰۰ این مقالات چه مسائلی را برای شما طرح و حل کرد ۳
۲ ۱۰۰ سوال‌هایی که برای شما ایجاد شد ولی پاسخی نیافت چیست ۴

 

 تذکرات:

  • ارسال کاربرگ تحلیل محتوی توسط دانش­ پژوه باید به صورت منظم(بر اساس زمان انتخابی خود که بین ۲ تا ۶ روز میباشد)یک کاربرگ ، انجام شود. در غیر این صورت دانش پژوه اخطار دریافت خواهد کرد.
  • تاخیر از مهلت مقرر موجب تذکر و دریافت سه تذکر درطول دوره موجب حذف از دوره می­ شود و ادامه آموزش بعد از ثبت نام و واریز شهریه مجدد امکان پذیر خواهد بود.
  • ارائه گواهی پایان دوره آموزشی منوط به کسب نمره ۷۰ به بالا برای هر جلسه و معدل نهایی بالای ۷۰ و شرکت در مصاحبه حضوری است.
  • .معدل هر کاربرگ و نمره هر ردیف از جدول کاربرگ به دانش پژوه اعلام خواهد شد و وظیفه دانش­ پژوه طبق جدول زیر مشخص می گردد:
وضعیت نمره از ۱۰۰ وظیفه دانش پژوه
عالی تا ۱۰۰ ۸۶ توجه به تذکرات استادیار نسبت به رفع نقایص در تحلیل که درکاربرگ تحلیل مباحث درج کرده است و شروع آموزش جلسه بعد
خوب  تا ۸۵۷۰ توجه به تذکرات استادیار و تصحیح اشتباهات در تحلیل که در کاربرگ تحلیل مباحث درج کرده است و ارسال کاربرگ تصحیح شده
متوسط  تا ۶۹۵۰ اصلاح موارد کمبود و اشتباه کاربرگ اولیه و ارسال دوباره کار برگ تحلیل
ضعیف  تا ۴۹۱ انجام دوباره تکالیف